Herbata a zdrowie

 

Szukasz informacji o wpływie herbaty na zdrowie? Poniżej dowiesz się więcej o tym, co herbata może zrobić dla Twojego lepszego samopoczucia i jakie są korzyści z jej codziennego picia.

 

Przyjmowanie płynów

Nasze ciało w ok. 70% składa się z wody. Skład ten może zostać zaburzony przez utratę wody podczas pocenia się lub ze względu na jej wydalanie w postaci pary wodnej podczas oddychania i mówienia.

Napar herbaciany się w 99% z wody, więc jego regularne picie w ciągu dnia pomaga zapewnić odpowiednią dobową podaż płynów.  Dlaczego to takie ważne?  Woda pozwala utrzymać prawidłowe funkcje poznawcze i fizyczne naszego ciała, a także prawidłowo regulować jego ciepłotę.*

* Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), 2011. Opinia naukowa dotycząca potwierdzenia deklaracji wartości zdrowotnych wody. Panel EFSA ds. produktów dietetycznych, odżywiania i alergii (NDA) EFSA Journal 2011;9 (4):2075

Kofeina

Większość osób zauważa, że w herbacie jest mniej kofeiny niż w kawie, analizując wpływ każdego z tych ciepłych napojów na swoje samopoczucie. Rzeczywiście – filiżanka czarnej herbaty ma o ok. połowę mniej kofeiny niż filiżanka kawy, tj. ok. 50 mg na filiżankę o pojemności 190 ml.

 

Naturalnym źródłem kofeiny jest też herbata zielona – każda filiżanka zawiera ok. 35 mg tej substancji. Kofeina to dobrze znany środek pobudzający, który zwiększa poziom natężenia uwagi i koncentracji.  Dzięki temu czarna lub zielona herbata to idealny pierwszy poranny napój, który pozwala nam przygotować się na cały nadchodzący dzień.

 

Niska kaloryczność:

Zielone i czarne herbaty mają z natury niską kaloryczność, przez co idealnie nadają się dla wszystkich – także dla tych, którzy chcą utrzymać zdrową wagę. W przeciwieństwie do wielu słodzonych napojów dostępnych na rynku, zielona herbata nie zawiera cukru i ma tylko 2 kalorie na filiżankę*, co sprawia, że jest jednym z najsmaczniejszych dostępnych obecnie napojów, zawierających przy tym najmniej kalorii!

*Herbata bez dodatków

Fluorek:

Herbata zielona i herbata czarna nie tylko działają odświeżająco, ale są także naturalnym źródłem fluorku. Jedna filiżanka zielonej herbaty zawiera zwykle ok. 0,3 mg fluorku. Fluorek to minerał, który zgodnie z doniesieniami naukowymi pomaga w zachowaniu mineralizacji zębów.

Mangan:

Zielona herbata to także naturalne źródło manganu. Jedna filiżanka zielonej herbaty zawiera zwykle od 0,1 do 0,5 mg manganu. Mangan to niezbędny pierwiastek, który przyczynia się do utrzymania zdrowych kości oraz pomaga w prawidłowym tworzeniu tkanek łącznych. Co więcej, wchodzi on w skład przeciwutleniającego enzymu, który pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Dodatkowo mangan przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Flawonoidy:

Dobre wieści są takie, że wszystkie rodzaje zielonej herbaty zawierają flawonoidy. Regularne picie zielonej herbaty, w połączeniu ze zdrową dietą i stylem życia, wspomoże spożywanie ich odpowiednie ilości.

TETLEY SUPER TEAS

 

Tetley ma także do zaproponowania wyjątkowe połączenia herbat zielonych i owocowo-ziołowych z minerałami i witaminami. To nowość zarówno dla herbacianych smakoszy, jak i poszukiwaczy zdrowych napojów.. Nasza gama herbat funkcjonalnych opiera się na deklaracjach wartości zdrowotnych EFSA i obejmuje zielone herbaty i napary owocowe.

 

Super Teas

Super Teas

Nasi eksperci stworzyli wyjątkowe połączenia herbat zielonych i owocowo-ziołowych wzbogaconych o witaminy i minerały.