Ciekawostki

Herbata ma długą historię, a my mamy dla Ciebie wiele informacji i ciekawostek, z nią związanych. Zaparz sobie zatem herbatkę, usiądź wygodnie i daj się zaskoczyć ciekawymi faktami.

Czy wiesz?

Będąc w Chinach, jeśli zamarzysz o filiżance dobrej herbaty, poproś o:

Czy wiesz?

Dwa sposoby wymowy słowa herbata w języku chińskim znalazły odzwierciedlenie w innych językach. Tê pochodzi z chińskiego dialektu hokkien, natomiast kantoński wyraz chá ewoluował w języku angielskim.

Czy wiesz?

W Afryce Północnej i Zachodniej herbata często nalewana jest do filiżanki z dużej wysokości. Robi się tak, aby utlenić herbatę i udoskonalić jej smak. Przy okazji napój schładza się, więc od razu nadaje się do spożycia.

Czy wiesz?

W Mali zielona herbata Gunpowder podawana jest w trzech etapach. Pierwszy, określany zachęcająco gorzkim jak śmierć, to herbata mocna i niesłodzona, przygotowywana ze świeżych liści. Kolejny etap nazywany jest przyjemnym jak życie. Te same liście gotowane są ponownie z dodatkiem cukru. Następnie liście gotowane są raz jeszcze, z większą ilością cukru. Ten etap opisuje się jako słodki jak miłość.

Czy wiesz?

Mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej, a szczególnie Malezji, pijają herbatę teh tarik. Dodają do czarnej herbaty skondensowane mleko, nalewając je z dużej wysokości, aby na wierzchu uzyskać mleczną piankę.

Czy wiesz?

1841: W poradniku Etykieta w nowoczesnym społeczeństwie zachęcano zapobiegliwe gospodynie, aby herbatę podawały z herbatnikami, gdyż „łatwiej je spożyć niż kanapki i nie jest konieczne zdejmowanie rękawiczek”

Czy wiesz?

Pierwsze wersje torebek herbaty miały postać pojemników w kształcie jajek i kulistych sitek do zaparzania. Te dziurkowane metalowe pojemniczki wypełniano liśćmi herbaty i zanurzano we wrzątku. Następnie wyjmowano je za pomocą dołączonego do nich łańcuszka.

Czy wiesz?

Herbata korzystnie wpływa na stan uzębienia. Stanowi naturalne źródło fluoru, który chroni przed próchnicą zębów i chorobami dziąseł.

Czy wiesz?

Wśród Państw Unii Europejskiej, największą ilość herbaty na osobę wypija się w Irlandii. Drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania. Polska plasuje się na trzeciej pozycji.

Czy wiesz?

Poza turystyką, przemysł herbaciany stanowi najpopularniejszą gałąź przemysłu w Indiach.

Czy wiesz?

98% mieszkańców Wielkiej Brytanii pije herbatę z mlekiem, a tylko 30% dodaje do niej cukier.

Czy wiesz?

Sztuka przepowiadania przyszłości z fusów herbacianych ma swoją własną nazwę: „Tasseomancja”.

Czy wiesz?

Istnieje ponad 200 znaków, które herbata może potencjalnie pozostawić w filiżance.

Czy wiesz?

Jeśli chcesz uprawiać herbatę, najbardziej optymalne warunki znajdziesz w ciepłym, wilgotnym klimacie, gdzie roczny opad wynosi co najmniej 100 cm.

Czy wiesz?

Z gałązek zrywane są wyłącznie dwa, znajdujące się najwyżej, listki i pączek.

Czy wiesz?

Istnieje ok. 1500 różnych odmian herbaty

Czy wiesz?

 

Did you know?